Horvátország/Adria/utazási információk/leírások/tudnivalók

Leírások,képek,tudnivalók,hasznos információk,érdekességek

                   

                      Horvátország - búvárkodás

(A Horvát Idegenforgalmi Közösség kiadványa alapján - 2005.)

 

Az Adriai-tengerben történő pihenési és sport célú búvárkodást az alábbi előírások szabályozzák: A Tengerügyi, Idegenforgalmi, Közlekedési és Fejlesztési Minisztérium által kiadott Szabályzat a víz alatti sporttevékenységről, az Oktatási és Sportminisztérium által kiadott Szabályzat a búvár- és pihenési és sport célú búvár okatatás feltételeiről, a Kulturális Minisztérium által kiadott Szabályzat a Horvát Köztársaság kulturális értékként nyilvántartott beltengereiben és felségvizében víz alatti sporttevékenység folytatására vonatkozó engedélyek kiadásával kapcsolatos eljárásokról, A Tengerügyi, Idegenforgalmi, Közlekedési és Fejlesztési Minisztérium által kiadott Szabályzat a koncessziók kiadásának módjáról, feltételeiről és a térítés összegéről, valamint a Vámigazgatóság által kiadott Szabályzat az utasforgalomban alkalmazandó vámeljárásokról.

Búvárkodásnak számít minden, a felszín alatti lélegzést biztosító készülékkel a tenger felszíne alatti tartózkodás (búvárfelszereléssel történő lemerülés).

Búvárfelszereléssel történő lemerülésnek számít:

• pihenési és sport célú búvárkodás

• víz alatti fotózás és filmfelvételek készítése saját célra

• víz alatti versenyek

• búvároktatás

A búvárkodás szervezett vagy egyéni úton történhet:

Szervezett búvárkodás

A Horvát Köztársaságban szervezett búvárkodásra olyan jogi vagy természetes személyek szervezésében van lehetőség, akik koncessziós engedéllyel rendelkeznek víz alatti sporttevékenységek szervezésére (búvároktatás, búvárkirándulások szervezése, stb.).

A szervezett búvárkodás erre felhatalmazott, szakértő személy – a búvárkodást szervező búvárközpont vagy búvárszövetség vezetője - állandó felügyelete mellett történik; a búvárkodást felügyelő személyek nevének kötelező bevezetésével a Búvárnaplóba.

A búvárvezetőnek rendelkeznie kell a minimális – három csillagos-R***- búvárképesítéssel, illetve az Oktatási és Sport Minisztériumban bejegyzett búváriskolák által kiadott kategorizációjának megfelelő azonos értékű képesítéssel.

Búvárnaplót a búvárkodás szervezője minden búvárvezetőről köteles vezetni.

A naplónak a következőket kell tartalmaznia:

• a búvárkodás szervezőjének adatai: a búvárkodás szervezőjének neve és székhelye, a koncessziós engedély jele és kiadásának helye, a védett zónákban történő búvárkodásra vonatkozó összes engedély jele és kiadásának helye;

• a búvárvezetőre vonatkozó adatok: a búvárvezető neve, minősítés, a búvárminősítés vagy búvárigazolvány sorszáma, az elvégzett orvosi vizsgálatról szóló igazolás;

• a búvárkodásra vonatkozó adatok: búvárkodás dátuma és időpontja, búvárkodás helyszíne, a búvárkodás fajtája, a búvárkodás tervezett időtartama, a búvárkodás maximális merülési mélysége;

• a búvárkodásban résztvevők adatai: név, a búvárigazolvány száma, állampolgárság, minősítés;

• búvárkodási terv és a merülés helyszínének - víz alatti terület-vázlatos leírása;

• a búvárkodás ideje alatt történt esetleges minden búvárbalesetre vonatkozó adatok.

Az adatokat olvashatón és áttekinthetően kell beírni, az oldalakat meg kell számozni. A Búvárnaplót a helyileg illetékes révkapitányság, illetve a révkapitányság kirendeltsége hitelesíti.

A horvát és a külföldi állampolgárok csak a megfelelő búvárigazolvány birtokában búvárkodhatnak.

A búvárigazolványokat a Horvát Búváregyesület (HRS) adja ki, és a búvárközpontok értékesítik.

A búvárigazolvány kiadása Horvátországban illetékköteles.

A búvárigazolvány a kiadás dátumától számított egy évig érvényes.
A búvárigazolványt csak olyan személyek kaphatnak, akik az alábbi nemzetközi búváregyesületek által kiadott érvényes igazolvánnyal rendelkeznek: BSAC, CMAS, IANTD, NAUI, PADI, SSI, stb.
Az ideiglenes sportbúvár minősítések (brevet) nem érvényesek.

A Horvát Búváregyesület a búvárigazolvány kiadása alkalmával minden személyt, aki búvárigazolványt kap köteles tájékoztatni a következőkről: tiltott övezetek, azon helyek, ahol csak a szervezett búvárkodás engedélyezett, fontos telefon-számok búvárbaleset esetére, illetve minden további, a búvárkodás feltételeire vonatkozó fontos információ.

Egyéni búvárkodás

Az egyéni búvárkodás csak az Engedély egyéni búvárkodásra birtokában végezhető.

Az engedélyt a révkapitányság, illetve a révkapitányság kirendeltsége adja ki.

Az engedély csak annak a személynek adható ki, aki a kiadás napjától számított egy évig érvényes, megfelelő búvárigazolvánnyal rendelkezik.

Az engedély kiadása illetékköteles.

Azt a területet, amelyen búvárkodás folyik, láthatóan meg kell jelölni.

A megjelölés a búvárterület közepére elhelyezett narancssárga vagy piros, legalább 30 cm átmérőjű jelzőlabdával, vagy jelzőzászlóval (narancssárga színű zászló keresztirányú fehér csíkkal, vagy a Nemzetközi Kódjelzéseknek megfelelő „A” jelzésű jelzőzászló, vagy a búvárhajón magasra felvont búvárzászló) történik.

Éjjeli búvárkodás esetében a jelzőlabdának fényjelzéseket kell kiadnia – sárga vagy fehér színű villogó jelzéseket, melyek minimum 300 méter távolságból láthatók.

A búvárterület megjelöléséért szervezett búvárkodás esetében a búvárvezető, míg egyéni búvárkodás esetében a búvárkodást végző személy felelős.

A pihenési és sport célú búvárkodás - levegővel - megengedett legnagyobb merülési mélysége 40 méter.

Tiltott övezetek:

1. a tengeri belvizek kikötőket, kikötőkhöz vezető vízi utakat, horgonyzóhelyeket magában foglaló területei, valamint a forgalmas területek,

2. a Horvát Köztársaság territoriális tengere belvizeinek azon területei, amelyekre különleges szabályok, illetve az állami szervek illetékes hatóságának előírásai vonatkoznak,

3. szigorúan elhatárolt tengeri rezervátumok, védett természetparkok, valamint a tenger és a tengerfenék egyéb védett területei (Malostonski zaljev/Malostoni-öböl, Limski zaljev/Limski-öböl))

4. a Krka Nemzeti Park,

5. a lehorgonyzott hadihajók környéke, 100 méteren belül az a partszakasz, ahol őrzött katonai objektumok vannak,

6. azon területek, ahol védelem alatt álló kulturális értékek vannak.

Övezetek, ahol csak külön engedéllyel szabad merülni:

1. Brijuni Nemzeti Park

2. Kornati Nemzeti Park
3. Mljet Nemzeti Park
4. Telašćica Természetpark





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 27
Tegnapi: 6
Heti: 27
Havi: 276
Össz.: 249 283

Látogatottság növelés
Oldal: Búvárkodási szabályok
Horvátország/Adria/utazási információk/leírások/tudnivalók - © 2008 - 2024 - szolati.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »