Omis
Ez a kisváros Splittől 20 km-re délre a 8-as út mellett található.
Omis egy 5 ezer lelket számláló kis halászfalú Dalmácia szívében. Festõi szépségû fekvése, turisztikai adottságai és legendás történelme miatt közkedvelt uticél.
A XII. században kalózok hajóztak le a Certinán és elfoglalták Omist. Ugyan a helybéliek többször is összefogtak, hogy elkergessék Omis-ból a kalózokat, de ez sosem járt sikerrel, sőt inkább megtorlás várt a felkelőkre. Az omisi kalózok nehogy meggyengültek volna a helyi parasztok felkeléseitől, hanem pont ellenkezőleg, annyira megerősödtek, hogy innen tartották ellenőrzésük alatt a Braci tengeri csatornát. A kalózok ellenőrzése kiterjedt még a Hvar- és a Solta szigetekre is.
1444-ben megjelent a Velencei Köztársaság Omis partjainál és elfoglalták Omist. A velencei uralom mintegy háromszáz éven keresztül, egészen 1797-ig tartott. A velencei uralom alatt katonai létesítményeket építettek, megerősítették a város védelmét és fontos tengeri kikötővé tették Omist. Ebben az időben élte Omis a fénykorát. Még ma is számos velencei stílusú ablakpárkány és díszítő elem fedezhető fel a palotákon. A XIX. században a lakosság gyors szaporodása miatt lebontották a városfalakat és kiterjeszkedett a város a környező partszakaszokra. Az eredeti városfal maradványai felfedezhetők még néhány helyen az óvárosban.
A Velencei Köztársaság bukása után - a szokásos "sorminta" következett - vagyis osztrák, francia, osztrák, olasz, német uralom jött Omis városának életében. A II. világháború után Horvátország többi városával együtt Omis is Jugoszlávia része lett. 1991-ben került végleg Horvátországhoz.
Omis építészeti nevezetességeiről szólva: a város felett magasodó dombon áll a 13. századi Mirabella erőd (a Subic utcából lehet ide eljutni, a lépcsőket megmászva).
Omis másik erődje a Starigrad, a 15. században épült, a török elleni hatékonyabb védekezés céljából. Ide autóval lehet eljutni, Baucicig kell menni, majd kb. 25 percet a kijelölt gyalogúton.Aki Omisban vagy a környékén nyaral, érdemes felmásznia ide a 311 méter magasan fekvő erődbe, mert csodálatos kilátás nyílik a tengerre, a szemben levő Brac szigetre és a környező szigetvilágra.
Omis különlegessége a Cetina-szurdok, amely eleinte egészen szűk és meredek, majdnem teljesen függõleges sziklafalak mentén halad felfelé a folyón, majd folyamatosan kiszélesedik és egy gyönyörű vadvízi tájjá alakul át. A folyó hajózható végén egy kis fogadó várja a vendégeket, a helyi specialitásokkal.
Omis városa előtt hosszan elnyúló homokos tengerpartok találhatók. Ezek a tengerpartok, strandok valóban homokosak, a sziklafalak között áttörő Certina folyó hordalékaiból keletkeztek hosszú évszázadokon keresztül. Omis városa előtt is a Certina mindkét oldalán hosszan elnyúló lassan mélyülő homokos strandok vannak.
A város sétálórészén minden megvan ami egy nyaraláshoz szükséges:élelmiszerboltok,éttermek,cukrászdák,ajándéküzletek és utcai árusok.
De kirándulást tehetünk a Cetina folyó mentén is.Aki Horvátország tengerpartjáról el sem mozdul,nem is sejtheti milyen szép tájakat rejteget még ez az ország.
Egyszóval,szerintem Omis ajánlott uticél mindenkinek sok látnivalója miatt.