Horvátország/Adria/utazási információk/leírások/tudnivalók
Leírások,képek,tudnivalók,hasznos információk,érdekességek
Tudtad-e, hogy
- a perunika nevezetű íriszfajta a horvátok nemzeti virága.
- környezetvédelmi szempontból Horvátország Európa legjobban megőrzött országa.
- a legnaposabb horvát szigetnek számító Hvaron, ahol a napsütéses órák száma évenként átlagosan 2715, visszatérítik a szállásköltségeket a turistáknak, ha esik a hó.
- Horvátország Marco Polo szülőhazája. A leghíresebb 13. sz.-i világutazó Dalmáciában, Korčula-szigetén látta meg a napvilágot.
- a kulen nevezetű hagyományos szárazkolbász a szlavóniai régió specialitása. A kulen elkészítése legkevesebb 9 hónapot vesz igénybe. A szlavóniai kulen regionális horvát márka. Manapság a szlavóniai kulent csak fontos vendégeknek vagy különleges alkalmakkor adják ajándékba.
- a scampi a legbecsesebb és legismertebb adriai rákfajta, melyet ugyan mindenfelé keresnek, de csak kevés helyen találnak. A Kvarner-öbölben van a legtöbb belőle. A scampi a horvát éttermek elkerülhetetlen fogása.
- a Habsburg-ház tagjai a Francia Riviéra mellett szívesen pihentek Abbáziában is, melyet a mai napig is az adriai Nizza-ként emlegetnek.
- Zadar városában épült meg a világ első tengeri orgonája, mely a szél és a tengerhullámok morajlásának hangjain „muzsikál”.
- a trogiri székesegyház külső falán 150 emberi fejet ábrázoló szobor található.
- a Dugi otok-szigeti Veli Rat világítótorony habarcsába 100 000 tojássárgáját kevertek bele.
- Alfred Hitchcock (1899-1980) filmrendező zadari tartózkodása alkalmával megállapította hogy itt látható a világ legszebb naplementéje.
- Isztriának is van ferde tornya. A Završjében lévő harangtorony 22 méter magas és 40 cm az elhajlása.
- Diocletianus római császár Kr. u. 305-ben építtette meg dalmáciai palotáját, amely a mai Split alapjául szolgál, egyike az UNESCO védettséget élvező 7 építménynek.
- a dalmatiner kutyafajta Dalmáciáról és a Dalmata illír törzsről kapta a nevét.